Michał Gątarek to zeszłoroczny absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, a wystawa „Mundofobia” jest pierwszym indywidualnym pokazem prac artysty po wystawie dyplomowej zatytułowanej „Społeczeństwo Sadomasochistów”. W najnowszych pracach Gątarek kontynuuje zainteresowanie tożsamością współczesnej jednostki, czasem tą najbardziej mroczną i skrywaną jej stroną . W swoich pracach tropi i obnaża ludzkie obsesje i fobie  „Mundofobia” to niepokojąca, futurystyczna wizja świata i zagubionej w nim jednostki pełnej lęków i samotności, której ziemska obecność i egzystencja staje się coraz mniej oczywista. To co zwraca uwagę w większości prac artysty to starannie wystudiowana pusta przestrzeń, w której dostrzec można jedynie ślad ludzkiej obecności – puste,  opuszczone pomieszczenia, ruiny domów, pokoje, balkony przypominające klatki- wszystko to napawa niepokojem i przypomina wizję świata po katastrofie.  Człowiek jeżeli już się pojawia w tych przestrzeniach jest zazwyczaj w jakiś sposób ukryty, odwrócony tyłem, ukazany gdzieś  daleko lub z przesłoniętą dziwnymi maskami twarzą. Wyrazista, ekspresyjna figuracja coraz częściej zdaje się ustępować miejsca rozwiązaniom niemal abstrakcyjnym  w których kompozycja budowana jest za pomocą pustych płaszczyzn wyrazistych, kontrastujących ze sobą kolorów, które nasuwają skojarzenia z pracami Marka Rothko. Kolor jest istotnym czynnikiem budującym nastrój prac, wprowadzającym surrealistyczny klimat.. Dotyczy to szczególenie prac  bazujących na zestawieniach  czerwieni i żółci.
Określony nastrój obrazu determinują również wrażenia muzyczne artysty. Nieraz równocześnie z malarstwem powstają zakomponowane przez artystę utwory, nawiązujące do emocji, czy treści zawartych w obrazie.
Obrazy Michała Gątarka powstają z obserwacji,  sam autor mówi o nich: „ To trochę jak wyrwane kadry z filmu, urywki zobaczonego świata,  zapakowanego w przesteń obrazu.” I choć podpatrzona przez artystę rzeczywistość wydaje się nieraz bardzo niepokojąca, to głównym założeniem jest   wieloznaczność pozwalającą na różne interpetacje, bo jak mówi artysta: „Taka bowiem jest rzeczywistość, istnieje wiele punktów jej obserwacji. To wszystko określam jako symbolizm, czasem o charakterze krytycznym. Nie chcę opowiadać, za to lubię sugerować w obrazie nawiązanie jakiejś akcji”.

Autor

Michał Gątarek

Linki

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

2011-09-06

2011-09-24

Galeria ARTTRAKT

mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Ofiar Oświęcimskich i Placu Solnego we Wrocławiu, w odbudowanej po wojnie części renesansowej kamienicy, należącej niegdyś do wrocławskiego patrycjusza Heinricha von Rybisha, notabene kolekcjonera dzieł sztuki.

Po wojnie, w mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy mieszkał i pracował Eugeniusz Geppert- artysta malarz, założyciel i pierwszy rektor wrocławskiej PWSSP wraz z żoną Hanną Krzetucką- malarką, inicjatorką ogólnopolskiego Konkursu im. Eugeniusza Gepperta.

Adres:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
kom. 502581905
galeria@arttrakt.pl
Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 12:00 - 18:00
sobota-11:00-15:00