Wystawa Joanny Mląckiej „LAS, KORZEŃ, DRZEWO” to drugi pokaz twórczości artystki w galerii Arttrakt. Najnowsze obrazy Joany Mląckiej są kontynuacją podejmowanej wcześniej tematyki dotyczącej twórczych działań człowieka ingerujących w naturę. Tym razem Mlącka zaprasza nas do lasu, a drzewo staje się głównym motywem jej artystycznych rozważań.
To właśnie drzewo jest nieodłącznym elementem naszego krajobrazu, od tysięcy lat służy na różne sposoby ludzkości-jest źródłem materiału potrzebnego do budowy najróżniejszych przedmiotów i konstrukcji. Mlącka przedstawia takie obiekty-konstrukcje wykonane z drewna, ale również z wtórnych, zużytych materiałów, na potrzeby ochrony i pielęgnacji przyrody. Zyskują one nowy wymiar- w obrazach Mląckiej tracą swoją pierwotną funkcję, stając się przedmiotem dzieła sztuki, swego rodzaju dekoracją. Jednocześnie są dla widza zagadką, gdyż wyrwane z pierwotnego kontekstu skrywają pewną tajemnicę, przypominają kryjówki, pułapki, szałasy, obiekty kultu. Las kryje wiele tajemnic. Nowy cykl obrazów Joanny Mląckiej to swoista afirmacja aktu twórczego, również tego, który tyczy się codziennych działań człowieka. Artystka dostrzega w zwyczajności coś niezwyczajnego i czyni z tego dzieło sztuki-tworząc i nadając znaczenia po raz kolejny na nowo.

Joanna Mlącka, urodzona w 1981 w Mińsku Mazowieckim.


Wykształcenie:
2013 - 2017 studia doktoranckie w Instytucie Sztuk Pięknych na UJK w Kielcach.
2005 - 2010 Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Malarstwa;
2009 Staż stypendialny na Vysokiej Škole Výtvarných Umení w Bratysławie;
Dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego;
Aneks z Fotografii w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego;

Nagrody i wyróżnienia:
Finalistka konkursu GEPPERTA 2013.
Stypendystka miasta stołecznego Warszawa w 2013 roku.
Laureatka nagrody Inicjatywy ENTRY w 2011 roku.
Nagroda imienia Profesora Józefa Szajny oraz wyróżnienie Ewy Tomaszewskiej za pracę dyplomową.

Autor

Joanna Mlącka

Linki

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

2018-02-16

2018-03-11

Galeria ARTTRAKT

mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Ofiar Oświęcimskich i Placu Solnego we Wrocławiu, w odbudowanej po wojnie części renesansowej kamienicy, należącej niegdyś do wrocławskiego patrycjusza Heinricha von Rybisha, notabene kolekcjonera dzieł sztuki.

Po wojnie, w mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy mieszkał i pracował Eugeniusz Geppert- artysta malarz, założyciel i pierwszy rektor wrocławskiej PWSSP wraz z żoną Hanną Krzetucką- malarką, inicjatorką ogólnopolskiego Konkursu im. Eugeniusza Gepperta.

Adres:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
kom. 502581905
galeria@arttrakt.pl
Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 12:00 - 18:00
sobota-11:00-15:00