"Meduza Turritopsis nutricula, zwana hydromeduzą, powraca do stadium niedojrzałego płciowo, tzw.hydropolipa. Przypuszcza się, że osiągnięcie takiego stanu jest możliwe poprzez proces transdyferencjacji. Teoretycznie taki cykl może powtarzać się w nieskończoność, co oznaczałoby, żeTurritopsis nutricula jest pierwszym znanym przypadkiem potencjalnie nieśmiertelnego zwierzęcia. Głównie z tego powodu wzbudza duże zainteresowanie biologów morskich i genetyków. (źródło: Wikipedia)
Meduzy są jednymi z najdłużej istniejących zwierząt na Ziemi. Potrafią się doskonale dostosować do ocieplającego się klimatu, przy czym nie posiadają mózgów, co według niektórych złośliwych osób daje wielkie nadzieje wielu ludziom... Średnica ciała największej meduzy na świecie, bełtwy festonowej, dochodzi do 2 m, a długość jej czułków nawet do 30 m. Olbrzymie meduzy Nomura grasują z kolei w wodach wzdłuż wybrzeży Japonii. Ich agresywna ekspansja jest spowodowana nadmiernymi połowami, które doprowadziły do spustoszenia naturalnego ekosystemu tych obszarów. Potrafią atakować kutry rybackie i stanowią poważne zagrożenie zarówno dla rybaków jak i również dla turystów.
''Nowa Atlantyda'' stanowi niejako fantasmagoryczną kontynuację cyklu pt. ''Zasoby'', którego tematem jest praca w specyficznym środowisku IT, a także wydarzenia poprzedzające czas rozpoczęcia jej przeze mnie. Jest więc to po części seria o charakterze autobiograficznym. Została ona jednak sprowadzona do tematów znanych sporej liczbie osób z mojego rocznika, ale i nie tylko – matura, czas spędzony w kolejce w pośredniaku, czy w końcu sama zawodowa rutyna... Wybrałem więc momenty wspólne dla jakiejś większej zbiorowości, w których uczestniczyłem."
Michał Gątarek

Wystawa Michała Gątarka "Nowa Atlantyda" prezentuje najnowsze prace Michała Gątarka pochodzące z cyklu Zaosby oraz Nowa Atlantyda, który jak mówi sam autor "stanowi niejako fantasmagoryczną kontynuację tego pierwszego". Słowo zasoby, tytuł pierwszego cyklu, nasuwa szybkie skojarzenie z frazą "zasoby ludzkie". Może dlatego, że human resources, amerykańskie określenie na pracowników przedsiębiorstwa zrobiło w Polsce oszałamiającą karierę. Według Michała Gątarka oznacza ono osoby osamotnione i wyobcowane w miejscu, w którym spędzają osiem godzin w ciągu swojego dnia. To co zwraca uwagę w większości prac artysty to pusta przestrzeń, w której można dostrzec jednynie ślad ludzkiej obecności. Realizm przedstawienia łączy się tutaj z onirycznymi wizjami. Codzienne sytuacje, jak na przykład pracownicza rutyna, zyskują rangę obrazów nadrealistycznych.
Michał Gątarek urodził się w 1985 roku w Rymanowie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu na kierunku malarstwo.
Laureat wyróżnienia honorowego w I Biennale Sztuki Młodego Wrocławia (2011) oraz laureat II nagrody na Biennale Malarstwa "Bielska Jesień (2015).

Autor

Michał Gątarek

Links

Start date

End date

2016-11-04

2016-11-25

ARTTRAKT GALLERY

ARTTRAKT Gallery is located at the intersection of Ofiar Oświęcimskich Street and Solny Square in Wrocław, in a part of a Renaissance tenement house reconstructed after the II World War. It used to belong to a Wrocław patrician, Heinrich von Rybish, n.b. an art collector. After the War, the flat on the first floor of the building was a home of Eugeniusz Geppert – an artist, painter, founder and the first Rector of the State Higher School of Visual Arts (PWSSP); he lived and worked there together with his wife, Hanna Krzetucka – a painter and initiator of Eugeniusz Geppert Competition.

 

 

Address:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
Mobile: 502581905
Email: galeria@arttrakt.pl
Opening hours:
Tuesday – Friday: 14:00-18:00;
Saturday: 11:00-15:00