Wystawa Ryszarda Góreckiego "Hope. Obiekty i obrazy" w Galerii Arttrakt

Wystawa: 03-24.10.2014

Wernisaż: 03.10.2014, godz. 19:00

Czy w dobie coraz dalej posuwających się przemian społecznych, globalizacji oraz postępującej unifikacji kulturowej można mieć jeszcze jakąkolwiek nadzieję na to, że będzie lepiej? I jak do tego wszystkiego odnoszą się zagadnienia trwałości i chwilowości – pojęć, trendów oraz wszelkich działań w naszym życiu?

Próby odpowiedzi na te i wiele innych pytań oraz dokumentację samego procesu ich poszukiwań odnaleźć można w obrazach i najnowszych obiektach Ryszarda Góreckiego, którego wystawa prezentowana będzie we wrocławskiej Galerii Arttrakt w dniach 3-24 października 2014.

Krytyczna refleksja nad naszą rzeczywistością i jej przyszłością zdaje się dominować w wykreowanym przez Góreckiego świecie obrazów i obiektów, jednocześnie najnowsze prace artysty komentują problemy współczesnej rzeczywistości z przymrużeniem oka i poczuciem humoru. Przedmioty i fragmenty już raz przetworzone, istniejące we współczesności, poddane wnikliwemu spojrzeniu artysty, zostały powtórnie wykorzystane i na nowo połączone tworząc rodzaj pomników pamięci w zminimalizowanej formie. Obrazy-kolaże oraz obiekty stworzone z materiałów wtórnych, znalezionych czy też odzyskanych, wpisały się tym samym silnie w idee recyclingu, przetwarzania, i nadawania nowych znaczeń rzeczom niepotrzebnym. Elementy pozornie nieużyteczne zostały ponownie wprowadzone do obiegu materii, zyskując przy tym status o wiele wyższy i trwalszy jako części dzieła sztuki.

Ryszard Górecki urodził się w 1956 roku w Słubicach. W 1980 roku ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Zielonej Górze. W rodzinnym mieście założył Galerię Prowincjonalną, w której w latach 1981-2001 prezentował najciekawsze zjawiska w sztuce polskiej. Za promocję polskiej plastyki w Słubicach – miejscu styku różnych kultur – otrzymał w 1994 roku Paszport "Polityki" w kategorii „Sztuki wizualne”. Jest również wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako malarz, twórca obiektów i prac w przestrzeni publicznej, obecnie mieszkający i pracujący w Berlinie, uczestniczy i prezentuje swoje dokonania także na licznych wystawach w Polsce.

www.ryszardgorecki.de


 


 


 

Autor

Ryszard Górecki

Links

TEKST STACHA SZABŁOWSKIEGO "NADZIEJA"

 

Patroni medialni wystawy:

Start date

End date

2014-10-03

2014-10-24

ARTTRAKT GALLERY

ARTTRAKT Gallery is located at the intersection of Ofiar Oświęcimskich Street and Solny Square in Wrocław, in a part of a Renaissance tenement house reconstructed after the II World War. It used to belong to a Wrocław patrician, Heinrich von Rybish, n.b. an art collector. After the War, the flat on the first floor of the building was a home of Eugeniusz Geppert – an artist, painter, founder and the first Rector of the State Higher School of Visual Arts (PWSSP); he lived and worked there together with his wife, Hanna Krzetucka – a painter and initiator of Eugeniusz Geppert Competition.

 

 

Address:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
Mobile: 502581905
Email: galeria@arttrakt.pl
Opening hours:
Tuesday – Friday: 14:00-18:00;
Saturday: 11:00-15:00