Wystawa obrazów i fotografii Joanny Mląckiej prezentuje prace, które są zainspirowane procesami zachodzącymi w przyrodzie, stają się zapisem obserwacji, z których wynika, że pozornie spokojne świat roślin posiada w sobie potencjał opowiadania także o indywidualnym ludzkim losie, czy też jego doświadczeniu.

Joanna Mlącka (ur. 1981), absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Jarosława Modzelewskiego, a także finalistka ostatniego Konkursu im. Gepperta, w swojej twórczości skupia się na intuicyjnej obserwacji procesów, które decydują o kształcie rzeczywistości. Sztuka jest dla niej próbą uchwycenia tego jak to, co nas otacza, się staje, jak się konstytuuje. Mlącka nie podąża za tym, co widzialne, ale za tym, co tę widzialność tworzy – czyli kształtowaniem się form, ich wzajemnymi relacjami czy też występującymi kontrastami. Z obserwacji wegetacji roślin artystka wyprowadza zasady, które są sposobami uchwycenia tego, co poprzez nasze zmysły przechodzi do naszej psychice, a następnie dzieje się w nas samych.

Tytuł wystawy odnosi się do dwóch pojęć – nieodwracalności i przywracalności, o których Mlącka chce opowiedzieć za pomocą swojej sztuki. Pierwszy odnosi się do obrazów, zaś drugi – fotografii, które artystka pokaże w „Arttrakcie”. Pokazują one zupełnie inne postrzeganie tych samych procesów. W Engramach, czyli cyklu pięciu ciemnych obrazów olejnych, których tytuł został zaczerpnięty z zakresu pojęć psychologii poznawczej, zobaczymy, że coś, co się kiedyś wydarzyło, to, co znalazło się w naszej psychice za pomocą zmysłów, staje się, choć tego nie widzimy, niemalże namacalną i nieodwracalną częścią nas samych. Tymczasem seria bardzo jasnych fotografii pokazuje swoiste portrety roślin. Odseparowane od otoczenia, a w dodatku na swój sposób ustylizowane, sadzonki drzew uświadamiają, jak natura może być obiektem manipulacji człowieka, choć pozornie w każdym momencie może zostać przywrócona do swojego naturalnego środowiska.

Wystawa w „Arttrakcie” będzie pierwszą większą ekspozycją prac Joanny Mląckiej we Wrocławiu.

 

 

Autor

Joanna Mlącka

Links

WYWIAD Z JOANNĄ MLĄCKĄ

Start date

End date

2014-06-05

2014-06-30

ARTTRAKT GALLERY

ARTTRAKT Gallery is located at the intersection of Ofiar Oświęcimskich Street and Solny Square in Wrocław, in a part of a Renaissance tenement house reconstructed after the II World War. It used to belong to a Wrocław patrician, Heinrich von Rybish, n.b. an art collector. After the War, the flat on the first floor of the building was a home of Eugeniusz Geppert – an artist, painter, founder and the first Rector of the State Higher School of Visual Arts (PWSSP); he lived and worked there together with his wife, Hanna Krzetucka – a painter and initiator of Eugeniusz Geppert Competition.

 

 

Address:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
Mobile: 502581905
Email: galeria@arttrakt.pl
Opening hours:
Tuesday – Friday: 14:00-18:00;
Saturday: 11:00-15:00