Wystawa Julity Malinowskiej „True Stories” to drugi po pięciu latach pokaz twórczości artystki w Galerii Arttrakt. Znowu przeniesiemy się w senną bezczasową atmosferę lata, stając się ukrytym obserwatorem pewnych momentów z życia -tytułowych prawdziwych historii. Malinowska gra pustką umownego krajobrazu w którym umieszcza swoich bohaterów. To przyjaciele, małżonkowie, partnerzy, rodzice. Artystka roztacza przed widzem cały wachlarz międzyludzkich więzi i towarzyszących im emocji. Wspomniana umowność pejzażu podkreśla indywidualizm gestu. Parafrazując tytuł jednego z najważniejszych dzieł malarstwa, obrazu Paula Gaugina „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?, - Malinowska ukazuje cykl ludzkiego życia z całym spektrum problemów, przeżyć, obowiązków. Chciałoby się powiedzieć że jest to jednak la vida buena ( tłum. dobre życie ) - bardzo popularne Hiszpańskie określenie życia spełnionego. Koncept ten był badany i określany przez wielu znakomitych uczonych i filozofów, m.in. Arystotelesa. "Dobre życie" jest jedną z najstarszych tęsknot, która obejmuje ludzkość i bez wątpienia jest jedną z najtrudniejszych do zdefiniowania i skonkretyzowania. Malinowska nie próbuje jednak definiować, daleka jest od publicystyki i moralizatorstwa, dlatego na pierwszy rzut oka uwodzi nas niezwykła lekkość wakacyjnej beztroski, która po chwili staje się niczym nieznośna lekkość bytu. Patrząc na obrazy Julity Malinowskiej chciałoby się zapytać za Milanem Kunderą: czy życie skupione wyłącznie na codzienności, zanurzone w powtarzalnych gestach warte jest przeżycia? Czy aby nie jest nazbyt lekkie? Czym w ogóle w całej tej szarpaninie ciała i duszy powinniśmy się zająć?

JULITA MALINOWSKA (ur. 31.08.1979 r. w Otwocku)

Mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W Kompasie Młodej Sztuki 2014 dostała wyróżnienie za najszybszy progres. W grudniu 2012 roku obroniła tytuł doktora na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała również na Uniwersytecie w Wolverhampton w Wielkiej Brytanii i na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Stypendystka Fundacji Pro Artibus w Finlandii. W 2006 roku otrzymała stypendium Twórcze Miasta Krakowa, a w 2005 roku zajęła II miejsce w konkursie Samsung Art Master. Prezentowała prace na 41 wystawach indywidualnych w Austrii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i na Ukrainie, a w Polsce w Białej Podlaskiej, Elblągu, Gdyni, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Radomiu, Sandomierzu, Sanoku, Sieradzu, Warszawie, Wrocławiu i Zamościu. Brała udział w 31 targach sztuki w Belgii, Holandii, Korei, na Litwie, w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, w Polsce w Krakowie i Warszawie, i w 132 wystawach zbiorowych w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Japonii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Wielskiej Brytanii, na Litwie, Słowacji, Ukrainie, Węgrzech oraz w Polsce w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gdyni, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Legnicy, Lubiążu, Lublinie, Łęczycy, Łodzi, Nowym Wiśniczu, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Słupsku, Tarnowskich Górach, Ustce, Warszawie, Wrocławiu, Zakopanem i Zielonej Górze. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Japonii, Niemczech, Polsce, Serbii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, na Ukrainie, Węgrzech.

Julita Malinowska "True Stories"
20.04.2018 - 12.05.2018
Wernisaż: 20.04.2018, g. 19:00
Kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz

Autor

Julita Malinowska

Links

Start date

End date

2018-04-20

2018-05-12

ARTTRAKT GALLERY

ARTTRAKT Gallery is located at the intersection of Ofiar Oświęcimskich Street and Solny Square in Wrocław, in a part of a Renaissance tenement house reconstructed after the II World War. It used to belong to a Wrocław patrician, Heinrich von Rybish, n.b. an art collector. After the War, the flat on the first floor of the building was a home of Eugeniusz Geppert – an artist, painter, founder and the first Rector of the State Higher School of Visual Arts (PWSSP); he lived and worked there together with his wife, Hanna Krzetucka – a painter and initiator of Eugeniusz Geppert Competition.

 

 

Address:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
50-069 Wrocław
Mobile: 502581905
Email: galeria@arttrakt.pl
Opening hours:
Tuesday – Friday: 14:00-18:00;
Saturday: 11:00-15:00